Czy marihuana może uczulać?

Czy marihuana może uzależniać?

Niestety może, choć oczywiście nie musi tak się stać. Z marihuany rekreacyjnej korzystają miliony ludzi na świecie. Według danych statystycznych około 10% popada w nałóg palenia skrętów. Marihuana powstaje z konopi indyjskich. Niezwykłe właściwości tych roślin znane są ludziom od tysięcy lat. XX wiek przyniósł rzetelną i naukową wiedzę na ich temat. Naukowcy dowiedli, że w konopiach znajduje się około pięciuset różnych związków chemicznych. Rośliny te zawierają terpeny, flawonoidy, kwasy kannabinoidowe i kannabinoidy. Tych ostatnich jest około stu i występują tylko w konopiach. Związkiem chemicznym obecnym w marihuanie wywołującym uzależnienie jest THC – tetrahydrokannabinol. Uzależnienie ma charakter psychiczny, dlatego popularna trawka znalazła się na liście narkotyków miękkich. Marihuana uzależnia, ponieważ zmienia pracę mózgu i przełącza człowieka w stan nazywany hajem. Stan ten jest bardzo przyjemny, stąd częsta chęć sięgania po skręta. Z upływem czasu użytkownik marihuany przyzwyczaja się do regulowania za jej pomocą samopoczucia, emocji i nastroju. Potem nie potrafi robić tego w inny sposób, jest więc uzależniony.

Czy marihuana może leczyć?

Marihuana w rozumieniu potocznym nie. Marihuana medyczna to pojęcie obejmujące wszelkie próby wyizolowania z konopi związków chemicznych, które nie zmieniają samopoczucia, nastroju i emocji. Są to związki niepsychoaktywne, takie jak CBD – kannabidiol i CBC – kannabichromen. Związki te działają identycznie jak produkowane przez nasz organizm endokannabinoidy. Dzięki temu mogą pomagać w łagodzeniu objawów przewlekłych, ciężkich, utrudniających życie i nieuleczalnych schorzeń. Medyczne produkty konopne nie leczą, ale pomagają znosić choroby, których tradycyjne leki też nie potrafią leczyć. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z oleju konopnego, past czy kapsułek. Pacjenci sami decydują o tym, czy chcą korzystać z tego typu środków.

Czy marihuana może uczulać?

Marihuana, to konopie, a konopie to rośliny. Jako rośliny hodowane są tam gdzie jest to legalne. Unoszący się nad plantacjami konopi aromat i pyłki mogą wywoływać reakcje alergiczne. Są one klasycznymi objawami uczulenia, takimi jak zaczerwienienie i łzawienie oczu, cieknący katar, wysypka czy kłopoty z oddychaniem. Uczulenie na marihuanę może pojawić się w kontakcie z dymem lub przy próbie zapalenia skręta. Doświadczenia alergologów z krajów z legalną marihuaną wskazują na to, że uczulenie na tę używkę jest raczej rzadkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *